Vishay/Dale CRCW08056K81FKTC
CRCW08056K81FKTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08056K81FKTC
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08056K81FKTC.pdf
Availability of CRCW08056K81FKTC
QUANTITY
CRCW08056K81FKTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08056K81FKTC
Internal Part NumberEIS-CRCW08056K81FKTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08056K81FKTC
Related LinksCRCW0805, CRCW08056K81FKTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08056K81FKTC Details Description
Related parts for CRCW08056K81FKTC
RES 7.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12VC SC89 datasheet.pdf
IC ENERGY MANAGEMENT UNIT 36-LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 150V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DISPLAY 14.2MM YELLOW 3DIGIT CA datasheet.pdf