Grayhill, Inc. 50S36-01-1-02S
50S36-01-1-02S picture photo
Mfg. Part Number
50S36-01-1-02S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50S36-01-1-02S.pdf
Availability of 50S36-01-1-02S
QUANTITY
50S36-01-1-02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50S36-01-1-02S
Internal Part NumberEIS-50S36-01-1-02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50S36-01-1-02S
Related Links50S36-0, 50S36-01-1-02S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50S36-01-1-02S Details Description
Related parts for 50S36-01-1-02S
CONN FERRULE UNINSUL 6AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 9.78NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
LIMIT SWITCH SAFETY CABLE PULL datasheet.pdf
RES 19.9K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf