Grayhill, Inc. 50S45-01-1-06N
50S45-01-1-06N picture photo
Mfg. Part Number
50S45-01-1-06N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50S45-01-1-06N.pdf
Availability of 50S45-01-1-06N
QUANTITY
50S45-01-1-06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50S45-01-1-06N
Internal Part NumberEIS-50S45-01-1-06N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions6
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50S45-01-1-06N
Related Links50S45-0, 50S45-01-1-06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50S45-01-1-06N Details Description
Related parts for 50S45-01-1-06N
TRANS PNP 60V 2A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 62 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC SC73 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A DO201AD datasheet.pdf
SENSOR MEASURE 3M 24VDC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 4W datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
SCR 1400V 3200A K-PUK datasheet.pdf
STK MJ JACK 8POS 2X2 SHLD CAT5 datasheet.pdf