Rohm Semiconductor RB085B-30TL
RB085B-30TL picture photo
Mfg. Part Number
RB085B-30TL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 5A CPD
Datasheet Download
RB085B-30TL.pdf
Availability of RB085B-30TL
QUANTITY
RB085B-30TL Order Process
Ship out your order
Specifications of RB085B-30TL
Internal Part NumberEIS-RB085B-30TL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiodes Overview
Featured ProductFast Recovery Diodes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If480mV @ 4A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr300µA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB085B-30TL
Related LinksRB085, RB085B-30TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RB085B-30TL Details Description
Related parts for RB085B-30TL
MOSFET N-CH 25V 9.5A DPAK datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZA16 datasheet.pdf
OSC VCXO 153.6MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 39 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf