FFF HL11009000J0G
HL11009000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HL11009000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB SPRING CLAMP 180D
Datasheet Download
HL11009000J0G.pdf
Availability of HL11009000J0G
QUANTITY
HL11009000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HL11009000J0G
Internal Part NumberEIS-HL11009000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,040
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHL
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal and Vertical with Board
Current2A
Voltage300V
Wire Gauge16-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - IDC and Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorWhite
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingPhosphor Bronze - Tin Plated
Clamp Material - Plating-
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HL11009000J0G
Related LinksHL1100, HL11009000J0G Datasheet, FFF Distributor
HL11009000J0G Details Description
Related parts for HL11009000J0G
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 1 OHM 100W 5% TO247 datasheet.pdf
IC FPGA 413 I/O 780FBGA datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CAP 6P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AIR CONDITIONER datasheet.pdf
32 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T25 6.63" datasheet.pdf