Grayhill, Inc. 50S60-01-1-04N
50S60-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50S60-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50S60-01-1-04N.pdf
Availability of 50S60-01-1-04N
QUANTITY
50S60-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50S60-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50S60-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50S60-01-1-04N
Related Links50S60-0, 50S60-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50S60-01-1-04N Details Description
Related parts for 50S60-01-1-04N
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FMAL W/O COUPLING datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
PROTECT BAR FOR 32 BEAM CHANNELS datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN 60 POS HIGH POWER CARDEDGE datasheet.pdf