Rubycon 50SGV33M8X10.5
50SGV33M8X10.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SGV33M8X10.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SGV33M8X10.5.pdf
Availability of 50SGV33M8X10.5
QUANTITY
50SGV33M8X10.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SGV33M8X10.5
Internal Part NumberEIS-50SGV33M8X10.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SGV33M8X10.5
Related Links50SGV33, 50SGV33M8X10.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SGV33M8X10.5 Details Description
Related parts for 50SGV33M8X10.5
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 6POS datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 12MM YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 243K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf