Grayhill, Inc. 50SP36-01-1-02S
50SP36-01-1-02S picture photo
Mfg. Part Number
50SP36-01-1-02S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
50SP36-01-1-02S.pdf
Availability of 50SP36-01-1-02S
QUANTITY
50SP36-01-1-02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SP36-01-1-02S
Internal Part NumberEIS-50SP36-01-1-02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SP36-01-1-02S
Related Links50SP36-, 50SP36-01-1-02S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50SP36-01-1-02S Details Description
Related parts for 50SP36-01-1-02S
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
LENS FOR NICHIA N119 4 UP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 14SOIC datasheet.pdf
POWER CORD WITH FORK TERM 1000MM datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
PIN HDR BRKBLE VERT 50MM 13D 7C datasheet.pdf