Stackpole Electronics Inc. RSMF2JT270R
RSMF2JT270R picture photo
Mfg. Part Number
RSMF2JT270R
Brief Description
RES METAL OX 2W 270 OHM 5% AXL
Datasheet Download
RSMF2JT270R.pdf
Availability of RSMF2JT270R
QUANTITY
RSMF2JT270R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSMF2JT270R
Internal Part NumberEIS-RSMF2JT270R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSMF2JT270R
Related LinksRSMF2, RSMF2JT270R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSMF2JT270R Details Description
Related parts for RSMF2JT270R
BOX ABS BLACK 4.15"L X 2.4"W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.41A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC DSP 132-BQFP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf