Grayhill, Inc. 50ST36-01-1-10N
50ST36-01-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
50ST36-01-1-10N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T
Datasheet Download
50ST36-01-1-10N.pdf
Availability of 50ST36-01-1-10N
QUANTITY
50ST36-01-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ST36-01-1-10N
Internal Part NumberEIS-50ST36-01-1-10N
Series50
Number of Positions10
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ST36-01-1-10N
Related Links50ST36-, 50ST36-01-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50ST36-01-1-10N Details Description
Related parts for 50ST36-01-1-10N
MOSFET N-CH 600V 3A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG GREEN 500' datasheet.pdf
RES 5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf