Grayhill, Inc. 50ST45-01-1-04N
50ST45-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50ST45-01-1-04N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50ST45-01-1-04N.pdf
Availability of 50ST45-01-1-04N
QUANTITY
50ST45-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ST45-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50ST45-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw45°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ST45-01-1-04N
Related Links50ST45-, 50ST45-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50ST45-01-1-04N Details Description
Related parts for 50ST45-01-1-04N
CONN PLUG PHONO 2COND WHT HANDLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLL PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO263 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5425K 4SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
070143-002 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE M12 4POS CRIMP datasheet.pdf