NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG2010AEH,115
PMEG2010AEH,115 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG2010AEH,115
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A SOD123F
Datasheet Download
PMEG2010AEH,115.pdf
Availability of PMEG2010AEH,115
QUANTITY
PMEG2010AEH,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG2010AEH,115
Internal Part NumberEIS-PMEG2010AEH,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If430mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr200µA @ 20V
Capacitance @ Vr, F70pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG2010AEH,115
PMEG2010AEH,115 Details Description
Related parts for PMEG2010AEH,115
SURGE SUPP 100V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
OPTOISO 4KV OPEN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 16POS .51M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
5MM CABLE ASSY datasheet.pdf