Rubycon 50TWL0.47MEFC5X11
50TWL0.47MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50TWL0.47MEFC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50TWL0.47MEFC5X11.pdf
Availability of 50TWL0.47MEFC5X11
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50TWL0.47MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TWL0.47MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50TWL0.47MEFC5X11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTWL
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TWL0.47MEFC5X11
Related Links50TWL0.4, 50TWL0.47MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50TWL0.47MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50TWL0.47MEFC5X11
IDC CABLE - MKC40A/MC40F/X datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.16A 390 MOHM datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1A 199 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 29POS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB16 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf