Rubycon 50TXW820MEFC10X50
50TXW820MEFC10X50 picture photo
Mfg. Part Number
50TXW820MEFC10X50
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50TXW820MEFC10X50.pdf
Availability of 50TXW820MEFC10X50
QUANTITY
50TXW820MEFC10X50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TXW820MEFC10X50
Internal Part NumberEIS-50TXW820MEFC10X50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTXW
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TXW820MEFC10X50
Related Links50TXW820, 50TXW820MEFC10X50 Datasheet, Rubycon Distributor
50TXW820MEFC10X50 Details Description
Related parts for 50TXW820MEFC10X50
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
TOOL CRIMP 18-30AWG OPEN-BARREL datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 5POS datasheet.pdf
RES 49.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM M HSG 2X10 POS LAT datasheet.pdf
CHISEL EXTRA LARGE 5.0MM (0.20) datasheet.pdf