Vishay/Dale CMF558R6000FLRE
CMF558R6000FLRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF558R6000FLRE
Brief Description
RES 8.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF558R6000FLRE.pdf
Availability of CMF558R6000FLRE
QUANTITY
CMF558R6000FLRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF558R6000FLRE
Internal Part NumberEIS-CMF558R6000FLRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF558R6000FLRE
Related LinksCMF558R, CMF558R6000FLRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF558R6000FLRE Details Description
Related parts for CMF558R6000FLRE
CAP FILM 680PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf