Rubycon 50TZV4.7M4X6.1
50TZV4.7M4X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
50TZV4.7M4X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50TZV4.7M4X6.1.pdf
Availability of 50TZV4.7M4X6.1
QUANTITY
50TZV4.7M4X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50TZV4.7M4X6.1
Internal Part NumberEIS-50TZV4.7M4X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTZV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25.2mA
Impedance2.9 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50TZV4.7M4X6.1
Related Links50TZV4., 50TZV4.7M4X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
50TZV4.7M4X6.1 Details Description
Related parts for 50TZV4.7M4X6.1
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 60A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 315A 1300VAC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
TIMER 2SEC 110VAC/DC 1A datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf