Rubycon 50WXA1000MEFC16X20
50WXA1000MEFC16X20 picture photo
Mfg. Part Number
50WXA1000MEFC16X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50WXA1000MEFC16X20.pdf
Availability of 50WXA1000MEFC16X20
QUANTITY
50WXA1000MEFC16X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50WXA1000MEFC16X20
Internal Part NumberEIS-50WXA1000MEFC16X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWXA
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50WXA1000MEFC16X20
Related Links50WXA1000, 50WXA1000MEFC16X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50WXA1000MEFC16X20 Details Description
Related parts for 50WXA1000MEFC16X20
RES SMD 150K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LENS/HOLDER/TAPE FOR CREE MX6 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 100MA 4.2 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED ASSY VERT 0.75" 3MM AMB DIFF datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 100A WI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf