Rubycon 50YK470MEFCKC10X20
50YK470MEFCKC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YK470MEFCKC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YK470MEFCKC10X20.pdf
Availability of 50YK470MEFCKC10X20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50YK470MEFCKC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YK470MEFCKC10X20
Internal Part NumberEIS-50YK470MEFCKC10X20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YK470MEFCKC10X20
Related Links50YK470ME, 50YK470MEFCKC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YK470MEFCKC10X20 Details Description
Related parts for 50YK470MEFCKC10X20
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A IPAK datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 1A datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 116 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf