Amphenol Aerospace Operations D38999/24MJ19JN
D38999/24MJ19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/24MJ19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
D38999/24MJ19JN.pdf
Availability of D38999/24MJ19JN
QUANTITY
D38999/24MJ19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/24MJ19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/24MJ19JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/24MJ19JN
Related LinksD38999/, D38999/24MJ19JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/24MJ19JN Details Description
Related parts for D38999/24MJ19JN
MOSFET N-CH 30V 20A 8-SOIC datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 143MHZ 50TSOP datasheet.pdf
IC DIFF RECEIVER H-S 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BUZZ VAC 2.9KHZ SLOW WARBLE datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 10CKT datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 19.05MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BIT TORX T25 1.14" 10/PK datasheet.pdf