Rubycon 50YXG1000MEFCG412.5X40
50YXG1000MEFCG412.5X40 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1000MEFCG412.5X40
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1000MEFCG412.5X40.pdf
Availability of 50YXG1000MEFCG412.5X40
QUANTITY
50YXG1000MEFCG412.5X40 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1000MEFCG412.5X40
Internal Part NumberEIS-50YXG1000MEFCG412.5X40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1000MEFCG412.5X40
Related Links50YXG1000ME, 50YXG1000MEFCG412.5X40 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1000MEFCG412.5X40 Details Description
Related parts for 50YXG1000MEFCG412.5X40
IC DRVR LO SIDE 50V 1.8A SOT-223 datasheet.pdf
RES KIT 1-910K 1/10W 14400PCS datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 20SSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT OCT I2C 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 100TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SO datasheet.pdf
26W MQS COVER ASSY BLUE datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf