Rubycon 50YXG1200MEFCGC16X31.5
50YXG1200MEFCGC16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1200MEFCGC16X31.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1200MEFCGC16X31.5.pdf
Availability of 50YXG1200MEFCGC16X31.5
QUANTITY
50YXG1200MEFCGC16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1200MEFCGC16X31.5
Internal Part NumberEIS-50YXG1200MEFCGC16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1200MEFCGC16X31.5
Related Links50YXG1200ME, 50YXG1200MEFCGC16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1200MEFCGC16X31.5 Details Description
Related parts for 50YXG1200MEFCGC16X31.5
D-Sub Connector Plug, Male Pins 11 (10 + 1 Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN SKT RECEP 7SKT SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf