Rubycon 50YXG220MEFC10X16
50YXG220MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG220MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG220MEFC10X16.pdf
Availability of 50YXG220MEFC10X16
QUANTITY
50YXG220MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG220MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-50YXG220MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current525mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG220MEFC10X16
Related Links50YXG220, 50YXG220MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG220MEFC10X16 Details Description
Related parts for 50YXG220MEFC10X16
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MICRSCPE W/USB 2.0MPIXEL CAMERA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 6.3A 213 MOHM TH datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80UA TO-206AF datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf