Vishay/Dale CW01016R00KE12
CW01016R00KE12 picture photo
Mfg. Part Number
CW01016R00KE12
Brief Description
RES 16 OHM 10W 10% AXIAL
Datasheet Download
CW01016R00KE12.pdf
Availability of CW01016R00KE12
QUANTITY
CW01016R00KE12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW01016R00KE12
Internal Part NumberEIS-CW01016R00KE12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesCW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±10%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.781" L (9.52mm x 45.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW01016R00KE12
Related LinksCW01016, CW01016R00KE12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW01016R00KE12 Details Description
Related parts for CW01016R00KE12
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL FOR 45524/45534 datasheet.pdf
TAPE FEED PAWL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 10A datasheet.pdf