Bourns Inc. PWR163S-25-1001J
PWR163S-25-1001J picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-1001J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-1001J.pdf
Availability of PWR163S-25-1001J
QUANTITY
PWR163S-25-1001J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-1001J
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-1001J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTube
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-1001J
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-1001J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-1001J Details Description
Related parts for PWR163S-25-1001J
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN I2C PROGR 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
3.0M MECHATROLINK CABLE datasheet.pdf
RES 57.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf