Rubycon 50YXH1200MEFCKC16X31.5
50YXH1200MEFCKC16X31.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXH1200MEFCKC16X31.5
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXH1200MEFCKC16X31.5.pdf
Availability of 50YXH1200MEFCKC16X31.5
QUANTITY
50YXH1200MEFCKC16X31.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXH1200MEFCKC16X31.5
Internal Part NumberEIS-50YXH1200MEFCKC16X31.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.806A @ 120Hz
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXH1200MEFCKC16X31.5
Related Links50YXH1200ME, 50YXH1200MEFCKC16X31.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXH1200MEFCKC16X31.5 Details Description
Related parts for 50YXH1200MEFCKC16X31.5
RES SMD 200K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ADH MNT NAT datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 8A 600V datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 350MA 1.2 OHM datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (F-666-14X) datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf