Rubycon 50YXH180MEFCT78X20
50YXH180MEFCT78X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YXH180MEFCT78X20
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXH180MEFCT78X20.pdf
Availability of 50YXH180MEFCT78X20
QUANTITY
50YXH180MEFCT78X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXH180MEFCT78X20
Internal Part NumberEIS-50YXH180MEFCT78X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance91 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXH180MEFCT78X20
Related Links50YXH180M, 50YXH180MEFCT78X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXH180MEFCT78X20 Details Description
Related parts for 50YXH180MEFCT78X20
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 220 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM TACH 12VDC datasheet.pdf