Rubycon 50YXH220MEFC10X16
50YXH220MEFC10X16 picture photo
Mfg. Part Number
50YXH220MEFC10X16
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXH220MEFC10X16.pdf
Availability of 50YXH220MEFC10X16
QUANTITY
50YXH220MEFC10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXH220MEFC10X16
Internal Part NumberEIS-50YXH220MEFC10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current525mA
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXH220MEFC10X16
Related Links50YXH220, 50YXH220MEFC10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXH220MEFC10X16 Details Description
Related parts for 50YXH220MEFC10X16
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY SSR DPST .12A 8SMD GW datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.3A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
USB SERVER INTERFACE MODULE datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf