Rubycon 50YXJ220MCA10X16
50YXJ220MCA10X16 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ220MCA10X16
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ220MCA10X16.pdf
Availability of 50YXJ220MCA10X16
QUANTITY
50YXJ220MCA10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ220MCA10X16
Internal Part NumberEIS-50YXJ220MCA10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ220MCA10X16
Related Links50YXJ220, 50YXJ220MCA10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ220MCA10X16 Details Description
Related parts for 50YXJ220MCA10X16
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -4V 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUAL SC-SC 10M datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf