Rubycon 50YXJ3.3MT15X11
50YXJ3.3MT15X11 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ3.3MT15X11
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ3.3MT15X11.pdf
Availability of 50YXJ3.3MT15X11
QUANTITY
50YXJ3.3MT15X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ3.3MT15X11
Internal Part NumberEIS-50YXJ3.3MT15X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current53mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ3.3MT15X11
Related Links50YXJ3., 50YXJ3.3MT15X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ3.3MT15X11 Details Description
Related parts for 50YXJ3.3MT15X11
IC MPU RESET MONITOR 2.63V SOT23 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 0804 datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC P600 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf