Vishay/Dale RWR81N17R8FSBSL
RWR81N17R8FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N17R8FSBSL
Brief Description
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N17R8FSBSL.pdf
Availability of RWR81N17R8FSBSL
QUANTITY
RWR81N17R8FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N17R8FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N17R8FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N17R8FSBSL
Related LinksRWR81N1, RWR81N17R8FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N17R8FSBSL Details Description
Related parts for RWR81N17R8FSBSL
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VCO 3020-3265 MHZ REDBOX datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SPST 10 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 16 POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf