Rubycon 50YXJ330M10X20
50YXJ330M10X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ330M10X20
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ330M10X20.pdf
Availability of 50YXJ330M10X20
QUANTITY
50YXJ330M10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ330M10X20
Internal Part NumberEIS-50YXJ330M10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ330M10X20
Related Links50YXJ33, 50YXJ330M10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ330M10X20 Details Description
Related parts for 50YXJ330M10X20
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.3K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf