KEMET C0603C102G5GACTU
C0603C102G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C102G5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C102G5GACTU.pdf
Availability of C0603C102G5GACTU
QUANTITY
C0603C102G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C102G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C102G5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C102G5GACTU
Related LinksC0603C10, C0603C102G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C102G5GACTU Details Description
Related parts for C0603C102G5GACTU
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X6-1/2X1 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf