Rubycon 50YXM2.2MEFC5X11
50YXM2.2MEFC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50YXM2.2MEFC5X11
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXM2.2MEFC5X11.pdf
Availability of 50YXM2.2MEFC5X11
QUANTITY
50YXM2.2MEFC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXM2.2MEFC5X11
Internal Part NumberEIS-50YXM2.2MEFC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current35mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXM2.2MEFC5X11
Related Links50YXM2.2, 50YXM2.2MEFC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXM2.2MEFC5X11 Details Description
Related parts for 50YXM2.2MEFC5X11
IC ADC 3 1/2DGT LCD DVR REV40DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MALE-ON-WIRE 20POS 28AWG datasheet.pdf
RES SMD 43.7K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS R/A .318 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 330MA 450 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf