Rubycon 50ZLH220MEFCUA10X16
50ZLH220MEFCUA10X16 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH220MEFCUA10X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH220MEFCUA10X16.pdf
Availability of 50ZLH220MEFCUA10X16
QUANTITY
50ZLH220MEFCUA10X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH220MEFCUA10X16
Internal Part NumberEIS-50ZLH220MEFCUA10X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current685mA @ 120Hz
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLH220MEFCUA10X16
Related Links50ZLH220M, 50ZLH220MEFCUA10X16 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLH220MEFCUA10X16 Details Description
Related parts for 50ZLH220MEFCUA10X16
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSMITTER RF 433MHZ SMT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
MINI-FIT 6CKT MF/BL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf