Rubycon 50ZLH330MEFC10X20
50ZLH330MEFC10X20 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH330MEFC10X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH330MEFC10X20.pdf
Availability of 50ZLH330MEFC10X20
QUANTITY
50ZLH330MEFC10X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH330MEFC10X20
Internal Part NumberEIS-50ZLH330MEFC10X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLH330MEFC10X20
Related Links50ZLH330, 50ZLH330MEFC10X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLH330MEFC10X20 Details Description
Related parts for 50ZLH330MEFC10X20
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 22 OHM .8A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
PG16 TPE INSERT 7.0-10.5MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED WHITE 3000K 90CRI SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf