Rubycon 50ZLH470MEFC12.5X20
50ZLH470MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH470MEFC12.5X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH470MEFC12.5X20.pdf
Availability of 50ZLH470MEFC12.5X20
QUANTITY
50ZLH470MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH470MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-50ZLH470MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesZLH
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.128A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLH470MEFC12.5X20
Related Links50ZLH470M, 50ZLH470MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLH470MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 50ZLH470MEFC12.5X20
CONN HEADER .100 SNGL R/A 24POS datasheet.pdf
IC GATE OR/NO QUAD 4INPUT 28PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
THYRISTOR PHASE 800V TO-220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL BLACK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V DO213AB datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
4R VER HDR PF 0GP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf