Rubycon 50ZLH560MEFCG412.5X25
50ZLH560MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLH560MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLH560MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 50ZLH560MEFCG412.5X25
QUANTITY
50ZLH560MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLH560MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-50ZLH560MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.326A
Impedance23 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)