Rubycon 50ZLJ390MT810X25
50ZLJ390MT810X25 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLJ390MT810X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLJ390MT810X25.pdf
Availability of 50ZLJ390MT810X25
QUANTITY
50ZLJ390MT810X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLJ390MT810X25
Internal Part NumberEIS-50ZLJ390MT810X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductZLJ Series Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.331A @ 120Hz
Impedance32 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLJ390MT810X25
Related Links50ZLJ390, 50ZLJ390MT810X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLJ390MT810X25 Details Description
Related parts for 50ZLJ390MT810X25
FLEX CABLE - AFE16T/AF16/AFE16T datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS R/A 2MM T/H datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17127 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
POWER CONN CONTACT datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf