Silicon Labs 510MAA-CBAG
510MAA-CBAG picture photo
Mfg. Part Number
510MAA-CBAG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM
Datasheet Download
510MAA-CBAG.pdf
Availability of 510MAA-CBAG
QUANTITY
510MAA-CBAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 510MAA-CBAG
Internal Part NumberEIS-510MAA-CBAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSi510
PackagingTray
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range170MHz ~ 250MHz
FunctionEnable/Disable
OutputCMOS, Dual (In-Phase)
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)26mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.050" (1.28mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)510MAA-CBAG
Related Links510MA, 510MAA-CBAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
510MAA-CBAG Details Description
Related parts for 510MAA-CBAG
RES 330K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf