| Internal Part Number | EIS-511-26-04-WH-0014F | |
| Standard Package | 400 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Modular - Flat Cable | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Cable Type | Straight | |
| Number of Conductors | 4 | |
| Length - Coil Retracted | - | |
| Length - Coil Extended | - | |
| Length | 14.0' (4.30m) | |
| Jacket Color | White | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.189" (4.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |