| Internal Part Number | EIS-5110F5-15 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Series | 5110F | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | - | |
| Voltage | - | |
| Current | - | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1) | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |