SSI Technologies Inc P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
P51-1500-A-L-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 1-5V
Datasheet Download
P51-1500-A-L-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-1500-A-L-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure1500 PSI (10342.14 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
Related LinksP51-1500-A-L-, P51-1500-A-L-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-1500-A-L-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-1500-A-L-MD-5V-000-000
TRANS PREBIAS PNP 230MW SC59 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 6.52"L X 2.79"W datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CAT5 12.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 2W AC NC 2M datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
KIT DEV TXRX INTEGRITY SV GT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf