Silicon Labs 511FBA155M520AAGR
511FBA155M520AAGR picture photo
Mfg. Part Number
511FBA155M520AAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511FBA155M520AAGR.pdf
Availability of 511FBA155M520AAGR
QUANTITY
511FBA155M520AAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA155M520AAGR
Internal Part NumberEIS-511FBA155M520AAGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency155.52MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA155M520AAGR
Related Links511FBA15, 511FBA155M520AAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA155M520AAGR Details Description
Related parts for 511FBA155M520AAGR
FIXED IND 10NH 1.235A 80 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
PANEL ALUM 7.43X4.27X0.06" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf