Silicon Labs 511FBA74M2500AAG
511FBA74M2500AAG picture photo
Mfg. Part Number
511FBA74M2500AAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511FBA74M2500AAG.pdf
Availability of 511FBA74M2500AAG
QUANTITY
511FBA74M2500AAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA74M2500AAG
Internal Part NumberEIS-511FBA74M2500AAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA74M2500AAG
Related Links511FBA74, 511FBA74M2500AAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA74M2500AAG Details Description
Related parts for 511FBA74M2500AAG
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
LOCATOR TO USE WITH AMT23004DA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf