Silicon Labs 511FBA74M2500BAG
511FBA74M2500BAG picture photo
Mfg. Part Number
511FBA74M2500BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511FBA74M2500BAG.pdf
Availability of 511FBA74M2500BAG
QUANTITY
511FBA74M2500BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA74M2500BAG
Internal Part NumberEIS-511FBA74M2500BAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA74M2500BAG
Related Links511FBA74, 511FBA74M2500BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA74M2500BAG Details Description
Related parts for 511FBA74M2500BAG
RES SMD 150K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 5W 0505 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf