Silicon Labs 511FBA74M2500BAG
511FBA74M2500BAG picture photo
Mfg. Part Number
511FBA74M2500BAG
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511FBA74M2500BAG.pdf
Availability of 511FBA74M2500BAG
QUANTITY
511FBA74M2500BAG Order Process
Ship out your order
Specifications of 511FBA74M2500BAG
Internal Part NumberEIS-511FBA74M2500BAG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTray
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511FBA74M2500BAG
Related Links511FBA74, 511FBA74M2500BAG Datasheet, Silicon Labs Distributor
511FBA74M2500BAG Details Description
Related parts for 511FBA74M2500BAG
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU MOB CELERON 650MHZ 479BGA datasheet.pdf
IC QUAD ATM/PACKET PHY 400-PBGA datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.52A 250 MOHM datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf