| Internal Part Number | EIS-511MAA-ABAG | |
| Product Training Modules | Clock Tree Timing Solutions | |
| Featured Product | Si510 and Si511 Low Jitter Xos | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Programmable Oscillators | |
| Series | Si511 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes) | |
| Available Frequency Range | 100kHz ~ 124.999MHz | |
| Function | Enable/Disable | |
| Output | CMOS, Dual (In-Phase) | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Spread Spectrum Bandwidth | - | |
| Current - Supply (Max) | 26mA | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead (DFN, LCC) | |
| Height | 0.050" (1.28mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | |
| Current - Supply (Disable) (Max) | 18mA | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 511MAA-ABAG | |
| Related Links | 511MA, 511MAA-ABAG Datasheet, Silicon Labs Distributor | |