FFF 51721-10002407AB
51721-10002407AB picture photo
Mfg. Part Number
51721-10002407AB
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51721-10002407AB.pdf
Availability of 51721-10002407AB
QUANTITY
51721-10002407AB Order Process
Ship out your order
Specifications of 51721-10002407AB
Internal Part NumberEIS-51721-10002407AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 7 Power
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51721-10002407AB
Related Links51721-10, 51721-10002407AB Datasheet, FFF Distributor
51721-10002407AB Details Description
Related parts for 51721-10002407AB
MOSFET N-CH 100V 73A TO-220AB datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 8MIN 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC HALL SENSOR PREC PROGR 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 25MA 1206 datasheet.pdf