| Internal Part Number | EIS-51721-10003606AALF | |
| Standard Package | 396 | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 42 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | - | |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | 36 Signal, 6 Power | |
| Features | Board Lock, Mating Guide | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |