FFF 51740-10200802CALF
51740-10200802CALF picture photo
Mfg. Part Number
51740-10200802CALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51740-10200802CALF.pdf
Availability of 51740-10200802CALF
QUANTITY
51740-10200802CALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10200802CALF
Internal Part NumberEIS-51740-10200802CALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package660
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical8 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10200802CALF
Related Links51740-102, 51740-10200802CALF Datasheet, FFF Distributor
51740-10200802CALF Details Description
Related parts for 51740-10200802CALF
OPT FIBER SUPT BASE SCREW MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER PERFORM SNAP-IN INLET 6A datasheet.pdf
VARISTOR 354V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.680" UNIV datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT PIN SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 35POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf